IMG 4757 scaled volkswagen t3 van life littlewagen

RMK lõkkeplats – Kuidas leida parim?

Triin Killing
Latest posts by Triin Killing (see all)

Me oleme päris palju Eestis ringi sõitnud ning juba teame, kuidas leida parim ööbimiskoht. Muidugi on tegemist ka veidi katseeksitus meetodiga, kuid proovime sulle edasi anda kõik kasuliku, mida oleme ise teada saanud. Kuidas leida ööbimiskoht Eesti metsas?

 

Untitled 3 01 volkswagen t3 van life littlewagen sunroof volkswagen t3 van life littlewagen mechanics volkswagen t3 van life littlewagen

Me dokumenteerime oma kaubiku elu Instgramis “Story Highlights”-ides @littlewagen

RMK lõkkekohad ja telkimisalad

Juba enne seda, kui endale elamiskõlbuliku kaubiku ehitasime käisime me tihti Eestit avastamas ning ööbisime erinevatel RMK platsidel. Leidsime, et see on kõige mõnusam viis, sest kõik vajalik oli tavaliselt olemas ning lõkkekohad puhtad. Mida aeg edasi, seda rohkem oleme kogemusi saanud ning hea meelega jagaksime neid ka teiega. Kui sa juba tead, mis seal olemas on, siis hüppa pigem siia – Eesti parim RMK lõkkeplats. Sealt saad teada, millised RMK platsid on meie meelest parimad!

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) on Eestis teinud ära suure töö. Igas maakonnas on mitmeid erinevaid ja hooldatud tasuta lõkkeplatse ja telkimisalasid just tänu neile. Lõkkekohad on tavaliselt väiksemad – üks plats koos lõkkekoha, istumisvõimaluse ja kuivkäimlaga. Telkimisalaks nimetatakse mitut lähestikku asuvat lõkkeplatsi, rohkem tualette ning istumisaluseid.

Mis on platsidel olemas?

  • Lõkkeplats – Maast kõrgem, korstna ning grillvõrega. Võred on küllaltki suurte aukudega ning leiavad tihti palju kasutust. Lõkkeasemega kokku ehitatud võred tuleks enne söögi valmistamist läbi põletada ning kasutada oma resti selle peal, et toit läbi ei kukuks. Olemasolevad restid on piisavalt tugevad, et seal peal ka näiteks suitsuahju hoida.
  • Lõkkepuud – Üldiselt on kõigil platsidel olemas eraldi lõkkepuude hoiustamise ala, mille juurde on lisatud ka vanamoeline kuid efektiivne puudelõhkumiseks mõeldud seadeldis. Lõkkepuid tuuakse regulaarselt asemele, kuid neid ei pruugi suvel kõrghooajal alati olla. Seega on mõistlik igaks juhuks süsi või puit siiski endal kaasa võtta.
  • Pingid või katusealune – Lõkkeaseme ümber või sellest mõistlikule kaugusele (tuleohutusest lähtuvalt) on ehitatud tugevast täispuidust pingid või katusealune koos lauaga.
  • Välikäimla – Iga lõkkeplatsi vahetus läheduses on loodud välikäimla. Tavaliselt on käimlad puhtad, seal on paberit ning koristusgraafik (korra, kaks nädalas) on uksel välja toodud. Muidugi peab silmas pidama, et tegemist on avalikult kasutatavate tualettidega ning puhtus ei pruugi olla tagatud koguaeg.
  • Lõkkepuude majake – Rohkem kasutatavate matkaradada või lõkkeplatside juurde on ehitatud lõkkepuude hoidmiseks majake, mille peale ehitatud katusealust saab kasutada ööbimiseks, kui endal telki kaasas ei ole või ilm seda nõuab. Katusealused on kinnised ning laudpõrandaga.
  • Ujumiskoht – Lõkkeplatsidel, mis asuvad vee ääres, on ka ujumiskoht. Ujumiskoha kvaliteet sõltub suuresti sellest, kui tihedalt lõkkeplatsi kasutatakse ning millise veekogu äärde see loodud on. Üldiselt on vesi igalpool mõnus!
  • Parkimisplats – Üldiselt on kõigi lõkkeplatside läheduses ka parkimisplats, kuhu mahub tavaliselt rohkem kui üks auto. Matkaradade ääres olevate lõkkeplatside kõrval ei pruugi parkimisplatsi alati olla, kuid siis on võimalus jätta auto matkaraja algusesse vastavasse kohta.
IMG 4372 volkswagen t3 van life littlewagen
Leetse

Kui lõkke- või telkimisplatsidel on ruumi, siis võib sinna minna ka oma kaasaskantava grilliga. Kindlasti ei tohi lõket teha selleks mitte ettenähtud kohta. Ruumi on looduses kõigile, kes seal heaperemehelikult käituda oskavad.

Leidub ka RMK platse, kuhu saab sisse väikese tasu eest. Sellised kohad on mõistlikud eelkõige neile, kes soovivad ühes kohas olla pikemalt, kasutada elektrit ning muid mugavusi – näiteks dušši. Samuti on tasustatud platsidel parem koristusgraafik ning toimub ka pidev valve.

Kuidas leida endale sobiv RMK plats? 

Lihtne! Esiteks loe läbi see postitus 😄.

Esimene võimalus:
Kõige lihtsam viis kohe koos piltidega RMK platsid üles leida on vana hea Google maps. Otsinguribasse tuleks sisse trükkida RMK. Sealt leiab üles koos piltidega kõik lähedal asuvad RMK platsid. Hea nipp: mida lähemale sisse zoomid, seda rohkem lõkkeplatse maps sulle ka näitab.

NB! Millegi pärast on suurem osa pilte lõkkeplatsidest tehtud talvel, kevadel või sügisel. Ärge laske ennast sombusest Eesti elust heidutada, suvel on kõik platsid ilusad rohelised ning kutsuvad!

Teine võimalus:
Google maps aga ei pruugi alati kõike infot jagada, seega oleks mõistlik sinna kõrvale kasutada ka RMK mobiilirakendust, mille leiad SIIT. Rakendusest leiab fotosid, kirjeldusi ning detailsemat infot lõkkeplatsi kohta, samuti teavet lähedalasuvatest matkaradadest. Mobiilirakendus on kõigile tasuta ning olemas ka Inglise keeles. Samuti on mõistlik juurde lugeda RMK lehelt loodusegakoos.ee.

Kolmas võimalus:
Võib kasutada näiteks mõnda mobiilirakendust, mis on mõeldud spetsiifiliselt autoga reisijatele. Proovisime seda varianti ka ise, kuid ei leidnud ühtegi, mis oleks just Eesti kohta piisavalt informatiivne. Parimad, mis me leidsime olid Baltic Ways, StayFree and Caravanya.

Neljas võimalus:
Kirjuta meile instagramis! Oskame sulle kindlasti suuna kätte anda ja Eesti olusid tutvustada. 🥳

Mida veel silmas pidada? 

Waze ei pruugi teid õigesse kohta juhtada! Selleks, et õigelt poolt ja õigele RMK platsile jõuda soovitame kasutada Google mapsi.

Loodusegakoos.ee lehel loe kindlasti läbi “lisainfo” ja “piirangud” punktid. Sealt leiad olulist teavet asukoha looduse kohta ning kinnistad teadmisi sellest mida metsa minnes teha ja mida mitte teha. Paljud RMK puhkekohad asuvad looduskaitsealadel, mis kohustab kõiki seal viibijaid järgima kindlaid reegleid, et nii meil kui ka teistel oleks loodust, mida nautida!

Leave a Reply

LittleWagen

Van Life in VW T3

Language