Triin Killing
Latest posts by Triin Killing (see all)

Uus värv ja uus numbrimärk on lihtsaimad võimalused anda oma sõidukile veidi vürtsi juurde. Me otsustasime teha oma T3 bussile täieliku muutuse. Kuidas tellida endale täpselt see õige numbrimärk? Ja kas autot tõesti tohib ka rulliga värvida? Loe seda artiklit, et teada saada mis ja kuidas käib!

Me dokumenteerime oma kaubikuelu Instgrami “Story Highlights”-ides @littlewagen

Uus värv ja uus numbrimärk

Auto mark, värv ja vanus ütlevad päris palju selle omaniku kohta, miks siis mitte öelda midagi ka oma numbrimärgiga? 


Meil oli enne selline igav number 335 AUP. 

Ja tundsime, et tulevasel kollasel autoelamul peaks olema ka vastavalt natuke krutskeid täis numbrimärk. Mõtlesime kaua ja pingsalt. Kammisime mitu korda läbi ka Transpordiameti e-teeninduses üleval olevaid numbrimärke ning ei suutnud aru saada, mida teha ja kas sellele üldse raha kulutada. Mõte jäi veidikeseks sinnapaika, kuni ühel päeval potsatas Rauno e-posti kiri, mille peale ta kadus ning oli poole tunni pärast kodus tagasi. Ta oli välja mõelnud meile ideaalse numbrimärgi ning selle salaja ära tellinud, et mind üllatada!! 

Meie uueks numbrimärgiks sai igati ideaalse sõnumiga 365 VAN! Äge üllatus ja number nagu rusikas silmaauku!

Selle üksikkorras valmistatava numbrimärgi tellis Rauno mulle kingituseks Transpordiameti kodulehelt. 

Selleks, et soovitud number endale saada, tuleb teha järgmist: 

  1. Logida sisse Transpordiameti e-teenindusse ja valida vasakust menüüst “sõiduk” ja valida
    “numbrimärgi tellimine”.
  2. Avanenud lehel saab uudistada, millised numbrimärgid on saadaval, see võib võtta päris kaua aega! Kas teha eritellimus, näiteks VANLIFE1 või võtta mõni juba olemasolev kombinatsioon? Või mõelda endale välja tavalises formaadis, aga sobivama sõnumiga numbrimärk? 
  3. Kui olete endale meeldiva numbrimärgi leidnud, siis saate samalt lehelt selle endale ka tellida. 
  4. Pärast riigilõivu tasumist tuleb oodata e-kirja ja uuele numbrimärgile järgi minna! 

Ärge unustage, et vana numbrimärk tuleb hävitada või Transpordiametisse tagasi viia. 

Kogu protsess on küllaltki lihtne ning arusaadav. Ainsad punktid, millele me veidi rohkem mõtlesime olid: 

  1. Millist numbrimärki valida? Kas teha eritellimus või valida büroos olemas olev?
  2. Hind! Büroos olemasoleva, üksikkorras valmistatava ja eritellimusel valmivate numbrimärkide vahed on märgatavad!
  3. Mida teha vana numbrimärgiga? Meil kõigil on  mõnes vanaisa või onu garaažis mitmeid vanu numbrimärke ja võib ju tunduda hea mõte neile “kollektsiooni” uus number viia. Aga ärge seda küll tehke, eks?

Värvime auto ära

Meil oli sinine auto, millel oli päris palju roostet. Pärast lõputuid keretöid – juhipoolne piilar oli läbi roostetanud ja see tuli välja vahetada. Küljekarbid tundusid okeid, aga kui sealt kõrvalt roostet lihvima hakkasime, selgus, et need olid väga hoolega kinni pahteldatud. Lisaks oli tervel kerel sama palju roostetäkkeid kui tuulerõugetes lapsel. Pärast kogu keevitamist, lihvimist, pahteldamist, veelkord lihvimist ning parandatud kohtade värvimist, oli meil sini-valge kirju auto. Lisaks värvisime katuse üleni valgeks, et tulevane autoelamu suvel liiga kuumaks ei läheks. 


Selline pilkupüüdev värvilahendus oli küll omamoodi ilus ja ainulaadne, aga tundsime, et meie auto peaks olema siiski kuldkollane! Seega võtsime pintslid uuesti kätte ja värvisime kogu auto üle. 

Üldlevinud praktika autode värvimisel on see, et minnakse salongi ning lastakse auto lihtsalt ära värvida. Või kui ollakse osavad, siis värvitakse kuskil töökojas ise. Meie aga läksime veidi teist teed. Kuna teadsime, et hakkame selle autoga erinevates kohtades, näiteks metsavaheteedel ringi müttama, otsustasime auto ära värvida rulli ja pintsliga. Jah, nii tohib ka, mitte keegi ei keela, lihtsalt peab kasutama õiget värvi! Ja see, millist värvi valida, vääriks omaette artiklit, sellel me siin ei peatu. 

Auto värvimiseks läks kokku 3 päeva. Esimesel päeval lihvisime kogu auto liivapaberiga üle, pesime ära ning teipisime vajalikud kohad ja panime esimese kihi värvi peale. 


Teisel päeval teipisime uuesti, sest eelmisel päeval pandud teip ei olnud just kõige parem. Kandsime peale teise ja kolmanda kihi värvi, tegime värviparandusi … ja siis tegime veel värviparandusi. Kolmandal päeval tegime ainult värviparandusi ning õhtuks oli auto värv täielikult muutunud! 

Uus värv ja uus numbrimärk

Kolme päevaga sai sini-valge kirjust Volkswagenist kollane valgete triipudega pisike nunnu buss. Ja nüüd oli vaja see kollane auto ka sellise värviga arvele võtta. 

  1. Kõigepealt läksime Transpordiameti kodulehele ja saime aru, et me lihtsalt peame minema ja autot näitama hiljemalt viis päeva pärast värvimist!  
  2. Broneerisime endale aja SIIN
  3. Lisaks pidime Transpordiametile saatma vajalikud andmed (loe, mida pead esitama SIIT)
  4. Broneeritud ajaks sõitsime siis esimest korda oma kollase bussiga Transpordiametisse, et sealsed töötajad saaksid värvivahetuses veenduda.
  5. Maksime teeninduses riigilõivu ja saime bussile uue registreerimistunnistuse! See on nii “ideaalmaailmas”, meil nii ei läinud!

Sõiduki kontrollist me aga „Vastab nõuetele“ otsus tegelikult ei saanud. Olime juba üht-teist autosse ära ehitanud, ning auto ei olnud enam vastavuses oma N1 kategooria tingimistega. Värvivahetus kinnitati, kuid akt ise jäi negatiivseks. Auto jäi ootama uut ülevaatust N1 kategooria sõidukist M1 kategooria sõidukiks. Kui selle tehtud saime, siis saime ka registreerimistunnistuse. 

Artikli sisu on kontrollitud Transpordiameti spetsialistide poolt.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: