- The first month in a van aka how was Italy - 29. Aug 2022
- RMK – Best campfire site in Estonia - 29. Aug 2022
- Seiklusekütid - 5. Feb 2022
Mootorivahetuse registreerimine on üks nüansirohke tegevus. Kas sina tead kuidas seda õigesti teha? Meie nüüd teame ja tahaksime seda ka sinuga jagada. Loe seda artiklit, et teada saada mis ja kuidas käib!
Me dokumenteerime oma kaubikuelu Instgrami “Story Highlights”-ides @littlewagen
Mootorivahetuse registreerimine
2020. a novembris ostsime endale Volkswagen T3 Caravelle, mis küll sõitis, aga lekkis hirmsasti õli. Esialgne plaan oli teha mootorile (1.6TD 51 kW) väike värskendus tihendite, filtrite ja rihmade vahetusega aga siis … sai eemaldatud õlifilter, mille tagant lekkis õli, ja vastu vaatas poolik keps. Tahaks au anda vanadele VW mootoritele, kuna ta sõitis ja läks käima ka oma kolme silindriga üpris graatsiliselt.
Seega võtsime vastu otsuse siiski bussile uus mootor panna ja pärast pikemat internetis surfamist valisime mootoriks VW Golfi 1.9TD AAZ, mis annab meile asfaldit purustavad 55 kW ehk 4 kW rohkem kui enne. Tehniliselt on tegu suhteliselt sama mootoriga, mis on pisut värskem ja töökindlam, lisaks sobitub see ilma suuremate muutusteta vana asemele ning käigukasti kinnitused jäävad ka samaks. Ehk siis tegu oli kõige lihtsama vahetusega.
Uue, ehk teise mehe vana, mootori ostmine on muidugi omamoodi kunst. Esiteks võiksid veenduda, et mootoriga oleks seotud mingi dokument. Oleks üpris näotu, kui saad suure töö tehtud ja dokumentide puuduse tõttu jääb asi vormistamata, aga sellest rohkem postituse lõpu poole. Mis tehnilisi asju jälgima peaks, kui mootorit osta, on keeruline öelda, kuna arvamusi, kogemusi ja soovitusi on palju ja erinevaid. Meie uus mootor, mis on pärit VW Golf III-lt, sai ostetud suhteliselt hea jutu peale ja kahjuks ei olnud ka tol momendil suurt valikut. Esmasel vaatlusel tundus mootor olevat paremas seisukorras, kui ma oskasin oodata, maksin selle eest sümboolsed 120 €. Selleks, et vana uuega asendada, oli vaja vahetada paar juppi algse JX mootoriga. Seega võtsin mootorit veidi lahti ja siis võtsin veidi veel ja siis veel natuke … Ja siis ma otsustasin terve mootori lahti võtta ja algusest lõpuni värskendada. Rohkem mootori ehituse kohta siit.
Mootor sai pulkadeks võetud ja kõik kuluosad välja vahetatud. Üks oluline info, mis tuleb kindlasti jäädvustada pildina, on mootori kood. Seda tüüpi VW mootoritel asetseb mootorikood enamasti õlifiltri kronsa all. Teiseks tuleks kindlasti uurida, mis autolt (registreerimismärk või VIN-kood) asendusmootor on saadud. Seda suuresti selleks, et Transpordiamet teaks, et sa pole ilma loata naabrimehe autot juppideks võtnud.
Mul oli eelarvamus, et Transpordiametiga asjaajamine on üks suur peavalu ja loterii, kas ja kuidas läheb, aga hea ettevalmistus on pool võitu. Meie puhul läks mootorivahetuse registreerimine väga ladusalt, kuna ei olnud muudetud mootori kinnituskohti. Tänu heale mehaanikule (ennast kiitmast ma ei väsi) ei olnud ka lekkeid ega suitsu ja kõik vastas tehnonõuetele.
Millal siis peab mootori vahetuse registreerima?
Mootorivahetus tuleb registreerida ümberehitusena, kui muutuvad mootori andmed (töömaht, võimsus, kasutatav kütus). Kui me oleks enda kolme kolviga mootorile leidnud nelja toimiva kolviga sama tüüpi asenduse (1.6 td ehk võimsad 51 kW) siis ei oleks pidanud ka mootori vahetust registreerima, kuna ükski parameeter ei oleks muutunud.
Kuidas peaks dokumendid ette valmistama?
Mootori vahetusest peab olema tõenduseks mingi info ehk siis näiteks ostuarve ja/või asendustööde arve, mida meil ei olnud, kuna töö tegime ise. Pilt mootori koodist, kui mootorit ei ole pulkadeks võetud, siis piisab ka auto, kust mootor võeti, registriandmetest või VIN-koodist, mille järgi saaks vastavad parameetrid uuele registreerimistunnistusele kanda. Kui asendusmootor erineb oluliselt varasemast mootorist, näiteks paned pisikese diisli asemele suure V8, siis tuleks ka auto uuesti üle kaaluda, et pärast asendusmootori paigaldamist ei ületataks teljekoormuseid.
Kui eelnev info on olemas, siis tuleb esitada Transpordiametile vabas vormis digiallkirjastatud avaldus või siis kohapeale minnes täita blankett. Mina olin pigem vanamoeline ja läksin täitsin blanketi kohapeal. Mõned päevad hiljem sain e-kirja, kus küsiti eelmainitud infot (pildid, dokumendid) asendusmootori kohta.
Mida tähendab vabas vormis avaldus? Näide:
Tere! Soovin vahetada mootorit autol 365VAN ja tahaks panna sinna asemele 55 kurja kilovatti, 1.9 liitrise diisli, mootorikoodiga AAZ123456, mis pärit 1996. aasta VW Golfi pealt. Parimat Littlewagen
Kirjutada võiks veidi viisakamalt, kuna tegu siiski ametliku avaldusega aga vabas vormis avalduse idee on siiski oma soovide avaldamine nii, nagu oskad. Kui kirja saadad, siis pane kohe juurde ka pildid, dokumendid (ostuarve, mootorikood jms), kui vaja kaaluda siis see info ka.
Kui kõik vajalik olemas, saad e-kirjaga avalduse kinnituse. Seejärel tuleb sõiduki ettenäitamiseks broneerida aeg Transpordiameti teenindusbüroosse. Lingi leiad klikkides SIIA.
Ja edasi ei olegi enam nii huvitav jutt. Lähed kohale, näitad ette … ära unusta kaasa võtta vana registreerimistunnistust ja enda näoga sobituvat isikut tõendavat dokumenti.
Pärast kontrolli peab maksma selle tüütu riigilõivu, mida iga liigutuse eest nõutakse, aga õnneks on registriandmete muudatuste eest riigilõiv kerged kakskümmend eurot, see on umbes 7 tankla kohvi.
Artikli sisu on kontrollitud Transpordiameti spetsialistide poolt.